Бути щасливим! Особливі тварини з особливими людьми
21 березня щороку у світі відзначають Міжнародний день людей із синдром Дауна. Їх ще називають сонячними, адже це справді теплі, відкриті та світлі люди. На планеті є чимало дорослих і дітей з особливими потребами і часто їх надійними супутниками для адаптації, відкриття та розуміння себе стануть наші улюбленці. Отже сьогодні мова про пет-терапію.
"Пет-терапія або анімалотерапія, – це метод реабілітації та соціальної адаптації, що використовує контакт із тваринами для покращення фізичного та емоційного стану людини", - пишуть наукові видання. Така допомога особливо корисна для людей з особливими потребами, зокрема для тих, хто має синдром Дауна або розлади аутичного спектра.
Давайте розберемось як працює пет-терапія. Отже, людина, взаємодіючи з тваринами, розвиває більшу емоційну чутливість, комунікативні навички і моторику. Тут активно "працюють" собаки, коти, коні, дельфіни та інші спеціально навчені тварини. Чим може допомогти улюбленець дитині чи дорослому з особливими потребами?
По-перше кіт чи собака створюють довірливу та заспокійливу атмосферу. Сам догляд за тваринами сприяє розвитку дрібної та загальної моторики. Якщо говоримо про людей із синдромом Дауна, то вони почуваються більш важливими та потрібними, взаємодіючи з тваринами. А ще у них покращується пам’ять і логічне мислення.
Люди з аутизмом, контактуючи з улюбленцями розвивають соціальні навички, краще розуміючи емоції та невербальні сигнали. У них може знизитись тривожність, адже контакт із тваринами заспокоює та допомагає регулювати емоції. Взаємодія з шерстю тварин сприяє адаптації до тактильних моментів, які часто для аутистів є подразником. Багато дітей та дорослих з аутизмом активніше починають розмовляти, пробуючи спілкуватись з тваринами.
Особливу нішу в пет-терапії займають тварини, що стають супутниками для незрячих людей. Люди з порушеннями зору часто використовують собак-поводирів, які допомагають їм орієнтуватися у просторі. Собаки-поводирі допомагають уникати перешкод та безпечніше пересуватися. Наявність собаки-поводиря допомагає встановлювати контакти з іншими людьми та знижує почуття ізольованості, адже ця тварина не тільки виконує фізичні завдання, а й є другом, який підтримує людину емоційно. Цікаво, що наші улюбленці можуть не лише бути поруч, супроводжувати, а й передбачати неприємні моменти для людини.
- собаки можуть спрогнозувати панічні атаки своїх власників та заспокоюють їх.
- дельфіни балакають із дітьми – їхні звуки покращують концентрацію та комунікаційні навички.
- кішки синхронізують свій пульс із власником – муркотіння допомагає знижувати рівень стресу.
- коні використовуються у школах. Наприклад, у Франції та Німеччині діти з аутизмом можуть навчатися разом із кіньми.
Собаки допомагають аутистам вчитися розмовляти: багато дітей починають мати кращі мовленнєві навички після взаємодії з собакою.
Отже, підсумовуючи, окреслимо види пет-терапії:
- Каністерапія (терапія з собаками) – допомагає у розвитку комунікації, моторики та навичок взаємодії.
- Іпотерапія (терапія з кіньми) – зміцнює м’язовий тонус, покращує рівновагу та координацію.
- Фелінотерапія (терапія з котами) – кішки зменшують рівень стресу та допомагають розслабитися.
- Дельфінотерапія – позитивно впливає на емоційний стан і когнітивний розвиток.
Тож дбаймо про тварин, адже вони можуть відчути більше та глибше, віддати свою любов повністю і стати найближчим другом. У мережі ветеринарних аптек ВетМаркет є все, що потурбуватися про здоров'я, комфорт і догляд за домашнім улюбленцем!